Bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych – fakt czy mit?

Wraz ze zmianami w świadomości ekologicznej Polaków, rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Atrakcyjne dofinansowania oraz wizja niezależności energetycznej sprawiają, że fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Wraz z zainteresowaniem pojawiają się jednak również wątpliwości, czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne. Jak to jest naprawdę?

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe paneli fotowoltaicznych

Większość obaw społeczeństwa, na temat paneli fotowoltaicznych dotyczy ich bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Często powtarzane są plotki na temat pożarów fotowoltaiki, które mają odstraszyć potencjalnych inwestorów. Całą opowieść potęguje dodatkowo informacja, jakoby strażacy odmawiali przystąpienia do akcji gaśniczej, gdy na dachu budynku znajdują się panele fotowoltaiczne. Choć historia ta jest oczywistą bzdurą, wiele osób w obawie o swoje bezpieczeństwo może zrezygnować z odnawialnych źródeł energii. W rzeczywistości jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by strażacy przystąpili do akcji gaśniczej. Muszą jednak pamiętać o zachowaniu dodatkowych środków ostrożności.

A jak wygląda sytuacja z bezpieczeństwem przeciwpożarowym fotowoltaiki? Czy faktycznie istnieje spore ryzyko pożaru lub zwarcia w instalacji PV, jak to przedstawiają sceptycy?

W rzeczywistości nad bezpieczeństwem fotowoltaiki czuwają specjalne systemy, chroniące przed pożarem zarówno same panele, jak i cały budynek. Na ten temat powstało wiele różnych badań oraz publikacji, a wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej muszą przejść bardzo rygorystyczne testy zanim w ogóle zostaną dopuszczone do użytku. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że instalacja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.

Ponadto, zgodnie z nowelizacją ustawy o prawie budowlanym, każdy projekt instalacji o mocy wyższej niż 6,5 kWp wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, a także zgłoszenia do PSP. Takie dodatkowe zabezpieczenie jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo fotowoltaiki.

Skąd biorą się pożary fotowoltaiki?

Oczywiście, nie da się ukryć, że pożary budynków z fotowoltaiką się zdarzają. Bardzo rzadko jednak przyczyną zapłonu jest sama instalacja PV. Chcąc sprawdzić, co naprawdę kryje się za przyczyną pożarów budynków z panelami słonecznymi, Niemieccy naukowcy z TÜV Rheinland we współpracy z instytutem Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera przeprowadzili badania na grupie 1,3 miliona przypadków.

Wyniki wykazały, że sama instalacja fotowoltaiczna była przyczyną pożaru w jedynie 0,016% badanych sytuacji. Dodatkowo, przyczyną znacznej większości tych przypadków był nieprawidłowy montaż instalacji. Dużo rzadziej powód leżał w wyładowaniach atmosferycznych czy w awarii systemów fotowoltaicznych.