Dach płaski – jego istotne elementy funkcyjne

Należy wiedzieć, że na dach płaski składa się wiele warstw, z których każda pełni ściśle (precyzyjnie) określoną rolę. Wśród nich możemy wyróżnić takie oto elementy funkcyjne.

Hydroizolacja

Należy wiedzieć, że z reguły wykonana jest z papy; powinna być trwała i skutecznie chronić budynek przed opadami atmosferycznymi.

Termoizolacja

Jest wykonana ze styropianu lub wełny (20-30 cm). Należy wiedzieć, że decyduje o komforcie cieplnym w pomieszczeniach bezpośrednio pod dachem, od niej zależy to, czy dach będzie się przegrzewał i czy nie będzie powodował za dużych strat ciepła. Obecnie cena zarówno styropianu, jak i wełny jest dosyć wysoka. Na szczęście istnieją firmy, którzy oferują znaczne rabaty dla klientów. Mowa o sklepie budowlanym z okolic Zielonej Góry – o niskich cenach i tłumach klientów przed sklepem stacjonarnym nieopodal Zielonej Góry przeczytasz na ezielona.pl.

Konstrukcja

Należy wiedzieć, że z reguły jest to płyta żelbetowa, w zasadzie taka sama jak strop, z tym że zaprojektowana na obciążenie wiatrem, śniegiem, warstwami stropodachu oraz technologicznymi.

Pokrycie

Jest to zazwyczaj papa, dach zielony lub blacha płaska.

Warstwa dociskowa

Wykonana, na przykład ze żwiru, ma za zadanie zabezpieczać warstwy dachu przed podniesieniem przez wiatr (warto wiedzieć, że na dach działa także ssanie wiatru).

Warstwa spadkowa

Jest wykonana z termoizolacji lub z warstwy dociskowej. Jest po to, aby nadać połaci odpowiedni spadek, żeby spływająca woda była kierowana do lejów odpływowych.

Ponadto ważnymi elementami dachu płaskiego są też obróbki blacharskie i leje odpływowe. Należy wiedzieć, że jeśli dach jest bezokapowy, czyli z attyką wykonaną na obrzeżu, to niezbędne wtedy są leje odpływowe, które skutecznie odbiorą wodę spływającą z jego powierzchni. Warto dodać, że attyka, czyli ściana wokół stropodachu, powinna być właściwie ocieplona i obrobiona obróbkami blacharskimi, zabezpieczającymi ściany przed opadami.