Urządźmy nasz dom za pomocą inteligentnego oświetlenia LED

Światło to ważny element naszego życia. Wpływa na samopoczucie, umożliwia efektywną pracę, tworzy właściwą atmosferę. Zimne mobilizuje do skupienia, znów ciepłe pozwala się zrelaksować. Nowoczesne lampy i żarówki LED w połączeniu z odpowiednią aplikacją na telefon dają nam możliwość zmiany natężenia i odcienia światła w zależności od naszych potrzeb.

 

WiZ

Jednym z systemów inteligentnego oświetlenia LED jest na przykład WiZ. Obecnie w ofercie dostępne są lampy, żarówki i taśmy. Wystarczy wkręcić nowe źródło światła, pobrać prostą w obsłudze, intuicyjną aplikację mobilną WiZ i za pomocą telefonu ustawić przyjazne, nastrojowe światło na przykład na kolację przy wspólnym stole.

Warto powiedzieć o wielozadaniowych listwach i taśmach oświetleniowych. Są wygodne i elastyczne. Mogą być przycięte do dowolnego rozmiaru i stosowane na wiele sposobów – w szufladkach, za telewizorem, przy ulubionym obrazie albo pod łóżkiem. Możemy je zaginać wokół narożników lub tworzyć z nich ciekawe formy na ścianie. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Można polecić na przykład listwę oświetleniową MYRVARV z funkcją przyciemniania, która może być sterowana pilotem. Obecnie możemy ją zakupić na przykład w IKEA, za około 100 zł.

Możemy też sobie sprawić akcesoria świetlne do mebli. Drzwi z diodami LED o białym spektrum światła wyglądają bardzo dekoracyjnie i rozjaśniają przestrzeń. Mają niskie zużycie energii: 26,28 kWh/rok (przy 8 godzinach na dobę), możemy zakupić na przykład w sklepie IKEA, obecnie za około 400 zł.

Znów lampa z głośnikiem stworzy odpowiedni nastrój. Nie tylko do zabawy. Obecnie na rynku istnieje coraz więcej produktów oświetleniowych 2 w 1. Taka jest na przykład lampa stołowa SYMFO-NISK z wbudowanym głośnikiem Wi-Fi. To owoc współpracy firm IKEA i Sonos. Daje nie tylko piękne światło, ale umożliwia odtwarzanie muzyki, audycji radiowych i podcastów, a oprócz tego zdalne sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej Sonos. Może też stanowić część systemu IKEA Home smart razem z oświetleniem i roletami.

Warto też wspomnieć o dekoracyjnych świecach bez płomienia. Są bezpieczne dla domowników. Coraz więcej firm ma je w swojej ofercie. Imitują blask świecy dzięki płomieniowi LED i efektowi migotania. Tworzą przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Świecą ciepłym, białym światłem. Wiele z nich zrobionych jest z prawdziwego wosku i ma praktyczną funkcję timera: automatyczne wyłączenie po około 6 godzinach. Czas świecenia z 1 zestawem baterii około 230 godzin. Możemy zakupić na przykład zestaw Tchibo, za około 60 zł/2 sztuki.

W jaki sposób działa pilot do światła?

Pilotem zdalnego sterowania na przykład TRADFRI (IKEA) możemy obsługiwać do 10 paneli oświetleniowych LED lud drzwiczek z oświetleniem LED, aby reagowały w ten sam sposób – przyciemniać, wyłączać, włączać i przełączać światło ciepłe na zimne w 3 krokach.

Dodatkowa uwaga – pamiętajmy o tym, że nie należy wyrzucać, na przykład energooszczędnych żarówek do pojemników na odpady zmieszane czy szkło. Żarówki LED, świetlówki energooszczędne (kompaktowe), oprawy oświetleniowe (między innymi żyrandole) należy przekazać do właściwego punktu. Należy też wiedzieć, że żarówki LED o mocy 8,5 W zużywają nawet o 86 procent mniej energii i działają 20 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

Na temat oświetlenia pisze również strona www.robocizna.pl