Co to są dachówki solarne?

Dachówki solarne to małe moduły PV zaprojektowane tak, aby przypominały zwykłe pokrycie dachowe. Gdy główną barierą dla inwestycji w energię słoneczną jest wygląd, dachówki PV mogą być idealnym rozwiązaniem. Mogą być również nazywane gontami solarnymi lub bezstykowymi systemami solarnymi, ponieważ nie posiadają ram montażowych w tradycyjnych instalacjach dachowych.

Jest mało prawdopodobne, aby można było zintegrować dachówki solarne z istniejącym pokryciem dachowym, dlatego też nadają się one z reguły do budowy nowych lub renowacji. Dach jest połączeniem dachówek PV i dachówek atrapy, które wyglądają tak samo, ale nie generują energii elektrycznej. Pokrywają one niekorzystne części dachu, jak np. powierzchnie zwrócone na północ lub zacienione, albo w celu skalowania wielkości systemu PV do zapotrzebowania na energię elektryczną nieruchomości.

Pokrycie Dachowe z Blachy Falistej

Gonty bitumiczne stanowią alternatywę dla konwencjonalnych dachowych paneli słonecznych, a jednocześnie służą jako materiał dachowy. Podczas gdy wczesne wersje gontów bitumicznych i innych słonecznych produktów dachowych wykorzystywały elastyczną, „cienkowarstwową” technologię solarną, dzisiejsze gonty są zazwyczaj wytwarzane ze sztywnych materiałów, takich jak szkło hartowane. To sprawia, że wyglądają one i działają bardziej jak gont konwencjonalny, a większość z nich może być montowana podobnie jak gont i bez specjalnych ekip montażowych.

Oczywiście, największą zaletą gontu słonecznego jest to, że wytwarza on energię elektryczną w ciągu dnia. W związku z tym pokrycie dachowe zaczyna się opłacać od dnia jego zamontowania i przez cały okres eksploatacji systemu. Jest to jedyny materiał dachowy, który oferuje zwrot finansowy z inwestycji.