Dach i jego konserwacja.

Choć rzadko znajduje się w centrum uwagi, gdy prawidłowo wypełnia swoją funkcję, dach w Twoim domu (a dokładniej system dachowy) jest kluczowym elementem zapewniającym Tobie i Twojej rodzinie ciepło, chłód, czystość i bezpieczeństwo. Widoczne pokrycie dachowe może być wykonane z asfaltu, smoły, gumy, gliny, materiału kompozytowego, drewna, metalu, cementu lub kamienia. Wszystkie te materiały dachowe są wybierane ze względu na ich zdolność do zatrzymywania wody, ale każdy rodzaj ma zalety i właściwości oraz koszty, które są od umiarkowanych do wygórowanych.

O czym należy pamiętać przy wyborze dachu?

Miejsce, w którym mieszkasz, może mieć duży wpływ na Twoje potrzeby w zakresie pokryć dachowych. Ilość ekspozycji na działanie wysokich temperatur, silnych wiatrów, ekstremalnych opadów śniegu, gradu i pożaru w Twojej okolicy determinuje niektóre z opcji pokrycia dachowego i harmonogramów konserwacji. Regionalne preferencje w zakresie pokryć dachowych mogą ułatwić lub utrudnić znalezienie określonych rodzajów pokryć dachowych oraz robotników, którzy posiadają umiejętności w zakresie ich montażu. Wartość montażu zależy od stanu pokrycia dachowego (jeśli na przykład trzeba będzie wymienić zgniłe deski lub okap, koszt wzrośnie) oraz liczby szczytów, koszy i lukarn na dachu.

Wszystkie dachy, niezależnie od materiału, wymagają regularnych przeglądów i konserwacji. Utrzymanie dachu w stanie nienaruszonym i dobrym jest ważnym elementem konserwacji domu i zazwyczaj jest dość łatwe. Wystarczy tylko pamiętać o konieczności przeprowadzania niezbędnych napraw i konserwacji. Trzy lub cztery razy w roku należy przeprowadzić kontrolę wizualną dachu. Należy szukać uszkodzonych materiałów, pękniętych lub poskręcanych gontów, połamanych dachówek, wgnieceń lub otworów. Liście i inne resztki drzew należy niezwłocznie usunąć. Pozostałości na dachu mogą utrudniać przepływ wody, co może prowadzić do jego uszkodzeń. Gromadzące się zanieczyszczenia mogą gnić, a nawet tworzyć podłoże, w którym mogą kiełkować sadzonki drzew. Nawet małe sadzonki drzew mogą powodować rozległe uszkodzenia dachu.