Pokrycie dachowe betonowe i ceramiczne.

Dachówka ceramiczna i cementowa są bardzo podobne do siebie, a także dość ciężkie, nieco cięższe niż dachówka łupkowa. Dachówki te są dostępne w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach, w tym w płaskich kształtach naśladujących łupek i drewno. Tradycyjne zaokrąglone dachówki są albo jednoczęściowym systemem, w którym każda płytka ma zaokrągloną część i część panewki zbierającej wodę umieszczoną obok siebie, albo dwuczęściowym systemem z zaokrągloną górną płytką i oddzielną, bardziej płaską płytką zainstalowaną jako oddzielne elementy.

O czym należy pamiętać przy wyborze dachu?

Dachówki ceramiczne i betonowe są kruche i nie można po nich chodzić, a ich układanie musi być wykonywane przez doświadczonych specjalistów. Ponieważ są one tak ciężkie, uszkodzenia dachówek ceramicznych przez wiatr są rzadkie, a ponadto są ognioodporne.

Metody montażu dachówek ceramicznych i betonowych różnią się w zależności od lokalnych przepisów i stylu dachówki. Płaskie dachówki ceramiczne lub betonowe są instalowane w ten sam sposób, co dachówki łupkowe, z systemem listew lub bez. Zaokrąglone dachówki mogą być układane za pomocą zaprawy, kleju natryskowego, gwoździ lub wkrętów, lub drutu. W Europie dachówki mogą być układane na legarach i łatach podobnie jak dachówki łupkowe, ale w Stanach Zjednoczonych dachówki są układane na powierzchni dachu z podkładem. Na niektórych obszarach dachówki są układane na dachach o małym spadku. W tym przypadku warstwa podkładowa jest w rzeczywistości zatwierdzonym dachem o niskim spadku, a dachówki są uznawane za dekorację. Na dachach o stromym nachyleniu mogą być wymagane łaty.